Imtiyozli maslahatchi. Faxriylar. Pensionerlar. Nogiron odamlar. Bolalar. Oila. Yangiliklar

Dars ishlanmasi: Inson huquqlarini xalqaro himoya qilish. Inson huquqlarini xalqaro himoya qilish. Oddiy o'quv vazifasini tahlil qilish

Mavzu: "Inson huquqlarini xalqaro himoya qilish"

Dars maqsadlari:

1. Qurolli to'qnashuvlar paytida haddan tashqari zo'ravonlik oqibatlariga e'tiborni qaratish, talabalarning qurolli mojaro ishtirokchilarining xatti-harakatlarini xalqaro gumanitar huquq normalaridan foydalangan holda tartibga solish zarurligini tushunishlarini targ'ib qilish, hamdardlik va shafqat kabi shaxsiy fazilatlarni shakllantirishga ko'maklashish. inson qadr-qimmatini hurmat qilish.

2. Talabalarga Xalqaro gumanitar huquqning asosiy tamoyillari va qoidalari haqida bilim olishga yordam berish.

3. Manbalarni va taklif etilayotgan ta’lim holatlarini tahlil qilish, faktlarni solishtirish, dalillarni yaratish, xulosalar chiqarish, statistik materiallarni sharhlash, bilimlarni birlashtirish va ularni atrofimizdagi dunyoda sodir bo‘layotgan hodisalarni tushuntirishda qo‘llash ko‘nikmalarini rivojlantirishni davom ettiring.

Darslik: 11-sinf uchun "Ijtimoiy tadqiqotlar" (asosiy daraja), L.N.Bogolyubov tomonidan tahrirlangan, M nashriyot uyi: "Prosveshchenie", 2006 yil.

Asosiy tushunchalar:

Xalqaro insonparvarlik huquqi; qurolli mojaro qurbonlari; xalqaro va xalqaro bo'lmagan qurolli mojarolar; jangovar harakatlarda bevosita ishtirok etmayotgan shaxslar, harbiy harakatlarda qatnashishni to‘xtatgan shaxslar

DARS REJASI

1. Urushning shafqatsiz yuzi.

2. Xalqaro gumanitar huquqning mohiyati.

3. Xalqaro himoya inson huquqlari.

Darslar davomida

Bugun biz "Inson huquqlarini xalqaro himoya qilish" mavzusini o'rganamiz. Urush...Urushayotgan tomonlar tinch muzokaralar yo'li bilan kelishmovchiliklarni yengib o'tishni istamasa yoki xohlamasa, ular qurolga murojaat qilishadi. Va keyin odamlar dramatik voqealarning ishtirokchisi yoki guvohi bo'lishadi.

Jahon hamjamiyati uchinchi ming yillikka qadam qo‘ymoqda. Afsuski, u o‘tgan asrlarning og‘ir merosidan – qurolli to‘qnashuvlardan xalos bo‘lgani yo‘q. Umumjahon tinchlik yo'li uzoq va qiyin. Va agar bir kechada tinchlikka erishib bo'lmasa, urush olib kelgan odamlarning azob-uqubatlarini kamaytirish uchun barcha sa'y-harakatlarni amalga oshirish kerak. Qurolli mojarolarning shafqatsizligini cheklashning asosiy mexanizmlaridan biri xalqaro gumanitar huquq normalaridan foydalangan holda ular ishtirokchilarining xatti-harakatlarini tartibga solishdir.

Ma’lumki, BMT insoniyatga qarshi tajovuzga javoban vujudga kelgan . Inson huquqlari va asosiy erkinliklarini hurmat qilishni rag'batlantirish va rivojlantirish zarurati paydo bo'ldi.

1. Urushning shafqatsiz yuzi.

"Urush" ta'rifini eslang - ...
Sizni nima qiziqtiradi, nima haqida ko'proq bilishni xohlaysiz?

Talabalar savollar berishadi:

Kim ishtirok etadi? Qanday qurollardan foydalanish mumkin? Harbiylarga (qurolli odamlarga), tinch aholiga, tibbiyot xodimlariga, harbiy ob'ektlarga, yaradorlarga, harbiy asirlarga qanday munosabatda bo'lish kerak.

Lug'at

Urush Asiri - xalqaro qurolli to'qnashuv paytida dushman tomonidan asirga olingan jangovar harakatlar ishtirokchilari.

FUQARO SHAHLAR - qurolli kuchlar tarkibiga kirmaydigan shaxslar.

URUSH QURBONLARI - yaradorlar, kasallar, harbiy asirlar.

HARBIY HARAKATLARDA BEVOVVOVID ISHTIROK ETMAGAN SHAXSLAR - tibbiyot xodimlari, tinch aholi, diniy xizmatchilar.

HARBIY OBYEKT – oʻzining joylashishi, maqsadi, qoʻllanilishiga koʻra harbiy harakatlarga samarali hissa qoʻshadigan obʼyekt (harbiy zavod, temir yoʻl stansiyasi, aeroport).

KONVENSIYA - xalqaro shartnoma, muayyan masala bo'yicha tuzilgan shartnoma, unga qo'shilgan davlatlar uchun majburiydir.

Xalqaro gumanitar huquq insonparvarlik tamoyillariga asoslangan va qurolli mojarolarda kuch ishlatishni cheklashga qaratilgan huquqiy normalar majmuidir.

Talabalardan qog'oz chiziqlarini urush ranglarini eng aniq ifodalaydigan rangga bo'yash so'raladi. Keyinchalik, talabalar qaysi ranglar ustun ekanligini va ular nimani anglatishini aniqlaydilar. Keyin urush mohiyatini aks ettiruvchi so‘zlarni nomlashadi (o‘qituvchi bu so‘zlarni doskaga yozadi).

Urushning og'irligini ko'rsatadigan tarix kursidan va ommaviy axborot vositalaridan misollar so'rashingiz mumkin.

Statistik ma'lumotlar bilan tanishish (harbiy san'at va qurollarning rivojlanishi va har bir keyingi urushda o'lim sonining ko'payishi bilan bog'liqlik).

Darsning ushbu qismining xulosasi: Har doim qurolli to'qnashuvlar insoniyatga azob-uqubatlar keltirgan. Urush har doim fojiadir va buni anglagan insoniyat har doim urush natijasida yuzaga kelgan ofatlarni yumshatish yo'llarini izlab kelgan.

2. Xalqaro gumanitar huquqning mohiyati.

Talabalar faoliyati: "urush" va "qonun" tushunchalarining uyg'unligi muammosini qo'yish. I. Kantning fikrlash uchun aytgan bayonoti: “Harbiy harakatlar paytida xalqlar qonuni tasavvur qilish mumkin bo'lgan eng nozik muammodir. O'z tabiatiga ko'ra hech qanday qonunni qabul qilmaydigan vaziyatni boshqarish uchun qanday qonunlar ishlab chiqish mumkin? ”

Atamalarni aniqlang: xalqaro huquq va himoyalangan shaxs.

Ta'riflarni yozib bo'lgach, "Nima uchun huquqning ushbu sohasi (IHL) ushbu nomni oldi?" Degan vazifani qo'ying.

IHL va xalqaro inson huquqlari o'rtasidagi farqlarni muhokama qilish (masalan, Inson huquqlari deklaratsiyasi).

Darsning ushbu qismining xulosasi: IHL ushbu mojarolarning oqibatlarini yumshatish uchun qurolli mojarolar ishtirokchilarining xatti-harakatlarini tartibga solishga qaratilgan.

3. Inson huquqlarini xalqaro himoya qilish.

Guruhlarda ishlash. Sinf uch guruhga bo'lingan. Ish bosqichma-bosqich amalga oshirilmoqda.

1-bosqich. Guruhlarga topshiriq: manbalarga murojaat qilmasdan, shakllantirish huquqiy qoidalar, BMT (1-guruh), Inson huquqlarini himoya qilish boʻyicha Yevropa mintaqaviy tizimi (2-guruh) va Inson huquqlari boʻyicha Yevropa sudi (3-guruh) orqali inson huquqlari va erkinliklarini himoya qilish. Uni daftaringizga yozing.

2-bosqich. O'qituvchi guruhlarni Internetda tegishli manbalarni topishga taklif qiladi (Evropa insonni himoya qilish tizimi, Xalqaro jinoyatlar, Jeneva konferentsiyasi).

3-bosqich. Talabalar inson huquqlarini himoya qilish bo'yicha mustaqil ravishda ishlab chiqilgan va manbadan ko'chirilgan qoidalarni solishtiradilar.

4-bosqich. Ish natijalarini sinfga taqdim eting.

5-bosqich. Ish natijalarini dastlabki tekshirish.

Mavzuning asosiy g'oyalari. O'rgangan materialingiz uchun epigraf haqida o'ylab ko'ring.

Keling, taklif etilayotgan epigraflarning qaysi biri o'rganilayotgan mavzuga mos kelishini muhokama qilaylik.

"Zulmatni la'natlagandan ko'ra, bitta kichik shamni yoqish osonroq."

"Tinchlikni xohlasangiz, adolatga ergashing"

"Urush - bu dunyo olgan tuzalmas yara"

"Biz ozod bo'lish uchun qonunning quli bo'lishimiz kerak"

Uy vazifasi haqida ma'lumot.

Savol ustida mulohaza yuriting: "Sizningcha, maktab o'quvchilari IHL bilan tanishishlari kerakmi?" O'z nuqtai nazaringizni asoslang.

Reflektsiya

Dars oxirida siz o'quvchilarni quyidagi iboralarni davom ettirishga taklif qilishingiz mumkin, masalan, "Men sinfda o'rgandim .....", "Men hayron bo'ldim .....", "Menga o'xshaydi. ....”.

Ma’lumki, inson huquq va erkinliklari davlat tomonidan himoya qilinadi. Ammo xalqaro miqyosda huquqlarni himoya qilishning maxsus tizimi ham mavjud. Keling, inson huquqlarini xalqaro himoya qilish nima ekanligini va u qanday amalga oshirilayotganini bilib olaylik.

Inson huquqlarini xalqaro himoya qilishning kelib chiqishi

Turli tarixiy davrlarda inson huquq va erkinliklari o‘zgarishlarga uchradi. Bundan tashqari, yigirmanchi asrning boshlariga qadar bu masala faqat davlatlar doirasida, ularning chegaralaridan tashqariga chiqmasdan tartibga solingan.

Xalqaro yaratish zarurati huquqiy tizim Inson huquqlarini himoya qilish Ikkinchi Jahon urushi davrida fashizm ustidan qozonilgan g'alaba natijasida paydo bo'ldi, uning jinoyatlari juda ko'p odamlar hayotiga qarshi qaratilgan edi. Ularning shafqatsizligi va ko'lami insoniyatni kelajakda shunga o'xshash vaziyatlarning oldini olish muammosi haqida o'ylashga majbur qildi.

1945 yilda Birlashgan Millatlar Tashkiloti tashkil topdi. Uning maqsadi mamlakatlar o'rtasida, jumladan, inson huquqlarini himoya qilish masalalarida hamkorlikni tashkil etish edi.

BMT

Keling, Birlashgan Millatlar Tashkiloti orqali inson huquqlarini ta'minlash mexanizmlarini ko'rib chiqaylik.

Birlashgan Millatlar Tashkiloti bir qator organlardan iborat bo'lib, ular: Xavfsizlik Kengashi, Bosh Assambleya va boshqalar. Ular turli tavsiyalar va loyihalarni yaratadilar, konferentsiyalar tayyorlaydilar va o'tkazadilar, shuningdek, tadqiqotlar olib borishlari yoki davlatlarga yordam ko'rsatishlari mumkin.

Xalqaro hujjatlar

Birlashgan Millatlar Tashkiloti o'z vakolatlari va faoliyati bilan bog'liq boshqa jihatlarni ko'rsatadigan Nizom asosida ishlaydi.

TOP 4 ta maqolabu bilan birga o'qiyotganlar

Inson huquqlari va erkinliklarini himoya qilishni belgilovchi asosiy hujjat Inson huquqlari to'g'risidagi Xalqaro Bill hisoblanadi. U bir nechta shartnomalarni o'z ichiga oladi.
Keling, ulardan ba'zilarini sanab o'tamiz:

  • Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi;
  • Iqtisodiy, ijtimoiy va madaniy huquqlar to'g'risidagi xalqaro pakt;
  • Fuqarolik to'g'risidagi xalqaro pakt va siyosiy huquqlar.

Keling, inson huquqlarini himoya qilish bo'yicha xalqaro paktlar haqida qisqacha to'xtalib o'tamiz. Bu hujjatlar yagona tamoyilga asoslanadi: zamonaviy jamiyat shaxsiy erkinlikka asoslanadi, bu har bir inson ijtimoiy, iqtisodiy, siyosiy va madaniy huquqlardan foydalanishi mumkin bo‘lgan sharoitlar yaratilgandagina ta’minlanishi mumkin.

Mavjud xalqaro tashkilotlar, mintaqaviy xususiyatga ega. Masalan, Inson huquqlari va asosiy erkinliklarini himoya qilish bo'yicha Evropa konventsiyasi asosida faoliyat yurituvchi Evropa Kengashi. Ushbu tashkilot tarkibida mavjud Yevropa sudi va Yevropa Kengashi Vazirlar Qo'mitasi. Ular qabul qilayotgan qarorlar Yevropa Ittifoqiga a’zo mamlakatlar fuqarolari bo‘lgan odamlarning munosabatlarini tartibga solishga qaratilgan.

Biz nimani o'rgandik?

Zamonaviy jamiyatning o'ziga xos xususiyatlaridan biri inson huquqlarini himoya qilishning davlat huquqiy tizimlari bilan bir qatorda faoliyat yuritadigan xalqaro huquqiy tizimning mavjudligidir. Bu tartibni saqlash, himoya qilish uchun mo'ljallangan umume'tirof etilgan huquqlar, ijtimoiy hayotdagi o'zgarishlarga mos keladigan me'yorlarni yaratish.

Mavzu bo'yicha test

Hisobotni baholash

O'rtacha reyting: 4.3. Qabul qilingan umumiy baholar: 118.

Mavzu: " Inson huquqlarini xalqaro himoya qilish”.

Mavzu so'zlarga mos keladi o'quv dasturi va tematik rejalashtirish (2 soat).

Darslik. To'g'ri 10-11 sinflar. L.N tomonidan tahrirlangan. Bogolyubova, E.A.Lukasheva, A.I. Matveeva M., "Ma'rifat", 2013 yil.

Dars maqsadlari:

Tarbiyaviy: haqidagi bilimlarni mustahkamlash huquqiy maqomi Rossiya Federatsiyasidagi shaxslar va shakl huquqiy vakolat o‘rta maktab o‘quvchilarida shaxsning asosiy huquq va erkinliklarini himoya qilish nuqtai nazaridan Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi g‘oyasini shakllantirish, uning mazmun-mohiyatini ochib berish.

Tarbiyaviy: talabalarda fuqarolik pozitsiyasini, inson huquq va erkinliklariga hurmatli munosabatini shakllantirish; xalqaro hujjatlar. Mustaqil fikrlashni rivojlantirish,
o'z g'oyalarini yaratish va shakllantirishga yordam beradi shaxsiy munosabatlar asoslangan zamonaviy huquqlar jamiyatning ijtimoiy va ma'naviy qadriyatlari; o'quvchilarning huquq, erkinlik va himoya qilish kompetensiyalarini rivojlantirishga hissa qo'shish qonuniy manfaatlar shaxsiyat va ularning qonuniy amalga oshirilishi fuqarolik pozitsiyasi.

Rivojlanish: sabab-oqibat munosabatlarini kuzatish, turli xil ma'lumot manbalaridan foydalanish, muammoli vazifalarni hal qilish, tahlil qilish, xulosalar chiqarish, tanqidiy fikrlashni rivojlantirish, dialog o'tkazish va o'z pozitsiyasini bahslash qobiliyatini rivojlantirish, Insoniyat umumjahon deklaratsiyasining ahamiyatini tushuntirish. Demokratiyani rivojlantirish va dunyo davlatlarining huquqiy tizimini takomillashtirish huquqlari.

Dars maqsadlari:

    Talabalar Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasida mustahkamlangan asosiy tushunchalarni tushunishlarini ta'minlash

    O‘quvchilarni fuqarolik, vatanparvarlik, qonunga, ijtimoiy-huquqiy normalarga hurmat ruhida tarbiyalashni davom ettirish.

    Dars uchun epigraflar:

    Qonun insoniyat manfaati uchun mavjud. Lotin tili.

    Kemadagi dengizchi ekipajning qolgan a'zolari bilan qanday munosabatda bo'lsa, fuqaro ham davlat bilan bir xil munosabatda bo'ladi. Xavfsiz navigatsiya - bu barcha dengizchilar birgalikda va ularning har biri alohida intiladigan maqsaddir. Aristotel.

    Huquqlarning tengligi har kim ulardan foydalanishini anglatmaydi, balki ular hammaga beriladi. Seneka.

    Qonun - bu to'g'ri va adolatli hamma narsa. Hugo.

    Har bir alohida xalqning ongidagi barcha huquqiy g'oyalar o'ziga xos rang va o'ziga xos soyaga ega bo'ladi. Kistyakovskiy B.A.

Dars turi: Birlashtirilgan. Birlamchi konsolidatsiya bilan yangi materialni o'rganish.

Texnologiya: tanqidiy fikrlash.

Dars formati: amaliy dars.

Usullari: qisman izlanish, tadqiqot.

Texnikalar: individual, guruh
Dars jihozlari: Internetga ulangan shaxsiy kompyuter, Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi matni, tarqatma materiallar.

Dars bosqichlari:

    Tashkiliy.

Darsning maqsad va vazifalarini aniqlash,

Darsning keyingi bosqichlarida talabalar ishini tashkil etish usullarini aniqlash.

    Uyda berilgan material bo'yicha talabalarni so'rov qilish.

    Yangi materialni o'rganish.

    Yangi materialni birlashtirish.

    Uy vazifasi.

Inson huquqlari muammosi doimo odamlarni tashvishga solib kelgan. Va bu tushunarli: qonun haqida o'ylash, haqida huquqiy qonunlar- baxt, erkinlik, adolat haqida o'ylashni anglatadi. Hozirgi kunda odamlar o'zlarini nafaqat o'z davlatining, balki butun Yer sayyorasining fuqarosi sifatida his qilmoqdalar. umumiy uy. Turdi huquqiy hujjatlar, butun insoniyatga qaratilgan, ikki guruhga birlashtirilgan: Inson huquqlari xalqaro Xartiyasi va Xalqaro gumanitar huquq. Dars davomida men bitta huquqiy hujjatni batafsil ko'rib chiqishni taklif qilaman: Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi.

Keling, bugungi darsning maqsadlarini birgalikda tuzamiz.

Talabalar.

Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi haqida tasavvur hosil qilish, uning mazmunini ochib berish.

Qanday muammolarni hal qilishimiz kerak?

Talabalar.

Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi bilan tanishing.

Ushbu hujjatning mamlakatimiz fuqarolari va shaxsan biz uchun ahamiyatini aniqlang.

Men sizning e'tiboringizni bugungi darsning epigraflariga qarataman, ular dars davomida slaydda bo'ladi. Darsning fikrlash bosqichida men sizdan bugungi o'rganilgan materialga asoslanib, bayonotlardan biriga munosabatingizni bildirishingizni so'rayman.

Yangi materialni o'rganishda bizga nima yordam berishi mumkin?

Talabalar.

Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi matni,

Mamlakatimizdagi huquqiy hujjatlar haqidagi bilimlarimiz,

Internet resurslari,

Mavzuning kontseptual apparatini bilish.

Keling, oxirgi yordamchiga murojaat qilaylik. Sizning stolingizda ikkita vazifani o'z ichiga olgan №1 topshiriq bor test topshiriqlari, uni bajarish uchun sizga 2 daqiqa beriladi.

1. Tushunchalar va ularning ta’riflarini moslang.

1) Majburiyat

a) faoliyatni amalga oshirishning davlat tomonidan himoyalangan qonuniylashtirilgan imkoniyati

2) Inson erkinligi

b) kimgadir tayinlangan va bajarilishi shartsiz bo'lgan harakat

3) Inson huquqlari

v) bu biror narsada (faoliyat, xatti-harakat) hech qanday cheklovlar yoki cheklovlarning yo'qligi.

(JAVOB: 1 – 6, 2 – c, 3 – a.)

2. Uchrashuv sanalari va voqealari.

a) Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi

b) Rossiya Konstitutsiyasi

c) Bola huquqlari deklaratsiyasi.

(JAVOB: 1 – c, 2 – b, 3 – a.)

Birinchi bo'lib topshiriqni to'g'ri bajargan talaba a'lo baho oladi.

Tanishuvimizni yangi, demokratik tuzumga asos solgan, g‘ururli fuqaro tushunchasini jonlantirgan, zamonaviy inson huquq va erkinliklari tarixini ochgan hujjat bilan boshlaymiz. Qani boshladik Bilan Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasining yaratilish tarixi.

Talaba (oldindan ilg'or topshiriq olgan).

Ikkinchi jahon urushi tugagandan so‘ng, dunyoda ko‘pchilik inson huquqlari, sha’ni va qadr-qimmati alohida mamlakatlarda ta’qib qilinsa, butun dunyo bemalol qonli to‘qnashuvga aralashib ketishi mumkinligini anglab yetdi. Diktatura, totalitar rejimlar mamlakat ichidagi norozilikni bostirish bilan kifoyalanmaydi, ularga jahon sahnasida itoatkor yo'ldoshlar kerak.

G'olib mamlakatlar boshqa davlatlar bilan birgalikda Birlashgan Millatlar Tashkilotini (BMT) tuzdilar, uning Nizomida Birlashgan Millatlar Tashkiloti xalqlari "insonning asosiy huquqlariga, inson qadr-qimmati va qadr-qimmatiga ishonchni qayta tiklashga qaror qildilar". , erkaklar va ayollarning teng huquqliligi va katta va kichik millatlarning teng huquqliligida ..."

BMT tomonidan bir qator hujjatlar qabul qilindi muhim masalalar xalqlar va shaxslar hayoti. Bu hujjatlarning eng muhimi 1948-yil 10-dekabrda BMT Bosh Assambleyasi tomonidan qabul qilingan Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasidir.

Insoniyat tarixida birinchi marta insonning asosiy huquq va erkinliklari shakllantirildi va barcha mamlakatlarda amalga oshirish uchun tavsiya etildi, ular butun dunyoda tegishli milliy standartlar va modellar sifatida qabul qilinadi. huquqiy hujjatlar, masalan, konstitutsiyalarning fuqarolar huquqlariga oid bo'limlari.

BMTning Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi mazmuniga muvofiq, inson huquq va erkinliklarini himoya qilishga qaratilgan ko‘plab huquqiy hujjatlar qabul qilingan. To'plamda xalqaro shartnomalar BMT tomonidan 1989 yilda e'lon qilingan inson huquqlari to'g'risida, inson huquqlari va erkinliklari bo'yicha yetmishga yaqin shartnoma. Ularning tarkibi doimiy ravishda yangilanadi.

Biz ishlashda davom etamiz. Sizning stollaringizda 2-sonli vazifa bor, bu guruh xarakteriga ega, shuning uchun sizning guruhingizdagi talabalarning ismlari ko'rsatilgan. Topshiriqni bajarish uchun sizga 15 daqiqa vaqt beriladi.

Guruhlar va vazifalar haqida ma'lumot.

Guruh raqami

Talabalar soni

Eslatma

"Dars lug'ati" mavzusida taqdimot tayyorlang.

Tushunchalar: deklaratsiya, xartiya, pakt, konventsiya, aybsizlik prezumpsiyasi , tabiiy huquq, pozitiv huquq.

Bosma manbalar va onlayn manbalardan foydalaning.

Guruhdan bir kishi taqdimot qiladi.

10-11-sinflarda "Xalqaro huquqiy hujjatlar, ularning Rossiyadagi roli" mavzusida ekspress so'rov o'tkazing.

So'rovnomada guruh tomonidan oldindan tayyorlangan 3 ta savol mavjud.

Guruhdan bir kishi so'rovni tahlil qiladi.

Mustaqil ish talabalar Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi mazmunining 1-5 moddalarini o'rganishlari kerak.

Belgilangan moddalarda mustahkamlangan huquqlar guruhining nomini aniqlang, huquqlarni sanab o'ting. Rossiya Federatsiyasi Konstitutsiyasida mustahkamlangan huquqlarni ko'rsating.

Guruhdan ikki kishi gapiradi.

Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasining 6-10 moddalari mazmunini o‘rganish bo‘yicha talabalarning mustaqil ishi.

Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasining 11-15-moddalari mazmunini o'rganish bo'yicha talabalarning mustaqil ishi.

Belgilangan moddalarda mustahkamlangan huquqlar guruhining nomini aniqlang, huquqlarni sanab o'ting. Rossiya Federatsiyasi Konstitutsiyasida mustahkamlangan huquqlarni ko'rsating. Guruhdan ikki kishi gapiradi.

Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasining 16-20 moddalari mazmunini o‘rganish bo‘yicha talabalarning mustaqil ishi.

Belgilangan moddalarda mustahkamlangan huquqlar guruhining nomini aniqlang, huquqlarni sanab o'ting. Rossiya Federatsiyasi Konstitutsiyasida mustahkamlangan huquqlarni ko'rsating. Guruhdan ikki kishi gapiradi.

Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasining 21-26-bandlarini o'rganish bo'yicha talabalarning mustaqil ishi.

Belgilangan moddalarda mustahkamlangan huquqlar guruhining nomini aniqlang, huquqlarni sanab o'ting. Rossiya Federatsiyasi Konstitutsiyasida mustahkamlangan huquqlarni ko'rsating. Guruhdan ikki kishi gapiradi.

Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasining 27-30 mazmunini o'rganish bo'yicha talabalarning mustaqil ishi

Belgilangan moddalarda mustahkamlangan huquqlar guruhining nomini aniqlang, huquqlarni sanab o'ting. Rossiya Federatsiyasi Konstitutsiyasida mustahkamlangan huquqlarni ko'rsating. Guruhdan ikki kishi gapiradi.

“Inson huquqlari” mavzusida 2 ta sinxronlash yozing.

Guruhlar ishining natijalari bilan tanishish boshida birinchi sinxronlashni, ikkinchisini oxirida taqdim eting. Ikkinchisi bilan ishlashda Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi matnidan foydalaning.

Guruhlarda ish natijalari bilan tanishamiz.

9-guruhga so'z. Talabalar sinfni №1 sinxronizatsiya bilan tanishtiradilar.

(o'ng, 11-sinf,

profil darajasi)

Dars № 50-52

Inson huquqlarini xalqaro himoya qilish

jus gentium “= xalqlar qonuni ( lotin tilidan, Rim huquqi )

D.Z.: § 24, ?? (229-bet), vazifalar (229-230-betlar)

/3-sonli topshiriq kerak/

© A.I. Kolmakov


Dars maqsadlari

  • ko'rsatish xalqaro gumanitar huquqni tartibga solishning xususiyatlari;
  • xavfsiz ko'nikmalar muayyan vaziyatlarni tahlil qilishda xalqaro gumanitar huquq bo'yicha bilimlarni qo'llash;
  • ko'nikmalarni rivojlantirish javobni tanlaganingizni asoslang.
  • o'stirish shaxslarning mas'uliyatini malakali anglash va yuridik shaxslar xalqaro gumanitar huquqni buzganlik uchun.

Umumjahon ta'lim faoliyati

  • bilish/tushunish:
  • qonunni qo'llashning umumiy qoidalari;
  • inson huquqlarini xalqaro huquqiy himoya qilish organlari va usullari.

Tushunchalar, g'oyalar

  • IHL (xalqaro gumanitar huquq) tamoyillari;
  • Gaaga qonuni;
  • IHL me'yorlarini buzish;
  • inson huquqlari;
  • urush qonuni;
  • jangovar va jangovar ishtirokchilar;
  • deklaratsiya, konventsiya, pakt, bitim, shartnoma

Yangi materialni o'rganish

  • Inson huquqlari zamonaviy soha sifatida xalqaro huquq.
  • Inson huquqlari bo'yicha xalqaro hujjatlar.
  • Tinchlik davrida inson huquqlarini himoya qilish.

Inson huquqlari zamonaviy soha sifatida

xalqaro huquq

(urush qonuni, qurolli qonun

nizolar) - urush qurbonlarini himoya qilishni tartibga soluvchi, shuningdek, urush usullari va vositalarini cheklovchi xalqaro huquqiy normalar va tamoyillar majmui.

Xalqaro gumanitar huquq

xalqaro huquq sohasi boʻlib, insonparvarlik tamoyillariga asoslangan va qurolli toʻqnashuvlar oqibatlarini cheklashga qaratilgan huquqiy normalar yigʻindisidir.


Holat shaxslar urushayotgan tomonlar

Jangchilar:

Jangovar bo'lmaganlar:

  • chorak menejeri xodimlari;
  • tibbiyot xodimlari;
  • harbiy va fuqarolik
  • xodimlar

ruhoniylar;

qurolli kuchlar;

  • skautlar;
  • harbiy instruktorlar
  • fuqaro mudofaasi kuchlari;
  • harbiy va akkreditatsiyadan o'tgan

va maslahatchilar;

jurnalistlar;

  • partizanlar;
  • militsiya va bo'linmalar
  • harbiy yuristlar;
  • Xodimlarni qo'riqlash

o'zini himoya qilish;

madaniy qadriyatlar

  • fuqarolik kemalarining ekipajlari

dengiz floti va aviatsiya

Asosiyga mavzular harbiy mojaroning qonuniy ishtirokchilariga quyidagilar kiradi: davlatlar, "jangchi" (jangovar), "jangovar bo'lmagan" (himoyadagi shaxs), maqomi Jeneva konventsiyalari va ularning qo'shimcha protokollari bilan belgilanadi.

Harbiy asirlar- xalqaro qurolli mojaro paytida dushman tomonidan qo'lga olingan harbiy harakatlar ishtirokchilari


Xalqaro manbalar gumanitar huquq (IHL).

Asosiy xalqaro gumanitar huquq manbalari Ushbu tamoyillarni maxsus qoidalar, talablar va standartlar shaklida amalga oshiradiganlar quyidagilardir: - Peterburg deklaratsiyasi portlovchi va yondiruvchi o'qlardan foydalanishni bekor qilish to'g'risida 1868 G.; - Gaaga konventsiyasi quruqlikdagi urush qonunlari va odatlari haqida 1907 G.; - Jeneva protokoli urushda asfiksiyali, zaharli yoki shunga o'xshash gazlar va bakteriologik qurollardan foydalanishni taqiqlash to'g'risida 1925 G.; - Jeneva konventsiyasi Qurolli Kuchlarning dengizdagi yaradorlar, kasallar va kema halokatiga uchragan a'zolarining ahvolini yaxshilash to'g'risida; 1949 G.; - Jeneva konventsiyasi faol qo'shinlardagi yaradorlar va bemorlarning ahvolini yaxshilash 1949 G.; - Jeneva konventsiyasi harbiy asirlarga munosabat to'g'risida 1949 G.; - Jeneva konventsiyasi urush paytida tinch aholini himoya qilish to'g'risida 1949 G.; - Qo'shimcha protokollar I, II 1977 yil g.ga 1949 yil Jeneva konventsiyalari d) urush qurbonlarini himoya qilish to'g'risida; - Gaaga konventsiyasi madaniy boyliklarni muhofaza qilish to'g'risida 1954 G.; - Konventsiya bakteriologik (biologik) va zaharli qurollar zahiralarini yaratish, ishlab chiqarish va toʻplashni taqiqlash hamda ularni yoʻq qilish toʻgʻrisida 1972 G.; - Konventsiya kimyoviy qurolni ishlab chiqish, ishlab chiqarish va qo'llashni taqiqlash to'g'risida 1993 G.; - 1981 yildagi Ba'zi oddiy qurollardan foydalanishni taqiqlash to'g'risidagi konventsiya va unga I, II, III Protokollar .


Fuqarolik Kodeksi normalari va Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi normalari o'rtasidagi farq

Xalqaro gumanitar huquq qoidalari (IHL)

Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi standartlari

urush davrida ;

- dushman bilan munosabatlarni tartibga solish;

- davrlarda qo'llash qurolli mojarolar;

- hech qanday holatda ham Milliy Fuqarolik Kodeksi qoidalaridan chetga chiqishga yo'l qo'ymaslik;

- inson huquqlarini himoya qilishga qaratilgan V Tinch vaqt ;

- favqulodda vaziyat sharoitida cheklanishi mumkin;

-

- inson huquqlarini himoya qilish;


Voqea tarixidan

xalqaro gumanitar huquq

  • Xalqaro huquq fanining asoschisi Hugo Grotius kitobida "Urush qonuni to'g'risida"(1625), har bir davlat urushlar olib borish huquqiga ega ekanligidan kelib chiqdi, u ularni adolatli va adolatsizlarga ajratdi. U har qanday urushda zo'ravonlikning o'z chegarasi bo'lishi kerak va faqat g'alaba qozonish uchun ruxsat etiladi, tinch aholining hayoti himoya qilinishi kerak, deb hisoblardi. Gaaga konferentsiyalari 1899, 1907

Hugo Grotius


Voqea tarixidan

xalqaro gumanitar huquq

Nazariya izdoshi Hugo Grotius, ishlab chiqilgan va asoslantirilgan huquqiy normalar harbiy harakatlarni amalga oshirish.

U o'zining "Ijtimoiy shartnoma to'g'risida" asarida qurol qo'ygan askarlar dushman bo'lishdan to'xtaydi va shunchaki hayotini hech kim tortib ololmaydigan odamlarga aylanadi, degan fikrni bildirgan.

Jan-Jak Russo

(1712-1778)

fransuz yozuvchisi,

mutafakkir, bastakor


IHL qurolli mojarolarning qonuniyligini ko'rib chiqmaydi va qurolli kuchlarni nazorat qilish bilan shug'ullanmaydi. IHL vazifasi – qurol va o‘q-dorilarning ayrim turlarini cheklash va taqiqlash.


Inson huquqlari nima?

Inson huquqlari tushunchasi eng munozarali tushunchalardan biridir yuridik fan.

Inson huquqlari- bu me'yoriy ravishda rasmiylashtirilgan (ya'ni aniq belgilangan me'yorlar shaklida taqdim etilgan) shaxs mavjudligining uning erkinligini ifodalovchi va uning hayoti, boshqa odamlar, jamiyat va davlat bilan munosabatlarining zaruriy sharti bo'lgan xususiyatlari.

1) ko'ra tabiiy huquq nazariyasi Inson huquqlari - bu inson tabiatiga xos bo'lgan huquqlar bo'lib, ularsiz u mavjud bo'lmaydi. Inson huquqlari tug'ilishdan unga tegishli bo'lib, ularning davlat tomonidan tan olinishiga bog'liq emas. Davlat ularni faqat birlashtirishi, kafolatlashi yoki cheklashi mumkin. 2) tarafdorlar pozitivistik tushuncha Inson huquqlari huquq va erkinliklar davlat irodasi bilan o'rnatiladi va undan kelib chiqadi, deb hisoblaydi. Davlat o'z fuqarolariga beradigan huquqlar ro'yxati va mazmunini belgilaydi.


Inson huquqlarining tasnifi

  • mahkamlash shakliga ko'ra : asosiy va boshqa huquqlar. Asosiy– bular davlatlar konstitutsiyalari va xalqaro huquqiy hujjatlar bilan kafolatlangan huquqlardir.
  • mazmuni bo'yicha : 1) shaxsiy (fuqarolik): yashash huquqi, erkinlik, shaxsiy daxlsizlik, o'z qadr-qimmatini himoya qilish, daxlsizlik huquqi maxfiylik va uy-joy, millat va muloqot tilini tanlash erkinligi, vijdon erkinligi (har qanday dinga e'tiqod qilish yoki e'tiqod qilmaslik huquqi), harakatlanish erkinligi va yashash joyini tanlash. 2) siyosiy: birlashish huquqi, miting va namoyishlar, yurishlar, davlat ishlarini boshqarishda ishtirok etish huquqi. Shaxsiy huquqlardan farqli o'laroq, siyosiy huquqlar shaxsning mustaqilligini ta'minlashga emas, balki uning siyosiy jarayonning faol ishtirokchisi sifatida namoyon bo'lishiga qaratilgan.

Inson huquqlarining tasnifi

  • 3) ijtimoiy: dam olish uchun, onalik va bolalikni himoya qilish uchun, uy-joy uchun, uchun ijtimoiy Havfsizlik (ijtimoiy sug'urta, pensiyalar, tibbiy xizmat). 4) iqtisodiy: ishlash, mulk, tadbirkorlik, ish tashlash huquqi, qamoq jamoaviy bitimlar, milliy yoki xalqaro tashkilotlarda erkin birlashish. 5) madaniy: ta'lim uchun: bepul maktabgacha, asosiy umumiy va o'rta kasbiy ta'lim, ijodkorlik uchun, ilmiy taraqqiyot natijalaridan foydalanish, madaniy qadriyatlardan foydalanish uchun

Inson huquqlarining tasnifi

yuzaga kelgan vaqtga ko'ra

  • Birinchidan avlod - fuqarolik va siyosiy huquqlar.
  • Ikkinchi avlod konstitutsiya va qonunlarda eng ko'p mustahkamlangan ijtimoiy va iqtisodiy huquqlarni o'z ichiga oladi rivojlangan mamlakatlar 20-asr boshlariga toʻgʻri keladi. Ular ko'pincha xayoliy deb ataladi, chunki ularni amalga oshirish birinchi avlodning huquqlarini buzishi kerak (fuqarolarning dam olish huquqi tadbirkorlik erkinligini cheklaydi).
  • Uchinchi avlod xalqlarning huquqlari (xalqning mustaqil davlatning ajralib chiqishi va tashkil topguniga qadar o'z taqdirini o'zi belgilash huquqi, munosib yashash huquqi va xalqning rivojlanishi huquqi) deb ataladi. Ularning g'oyasi 20-asrning 2-yarmida yuridik fanda va xalqaro huquqiy amaliyotda shakllangan.



Inson huquqlarining tasnifi

4) mavjudlik va aks ettirish yo'li bilan : tabiiy huquqlar shaxsga tug'ilgan kundan boshlab tegishli bo'lgan huquqlar va davlat tomonidan o'rnatilgan ijobiy huquqlar.

5) mavzular doirasi bo'yicha :

A ) individual (jismoniy shaxslarga tegishli huquqlar);

b) jamoaviy (jamoa sifatida mavjud bo'lgan bir guruh shaxslarga tegishli bo'lgan huquqlar: jismoniy shaxslar, iste'molchilar, voyaga etmaganlar, qochqinlar).


Rossiya Federatsiyasi Konstitutsiyasida inson huquqlari

  • shaxsiy (fuqarolik) huquqlar (19-29, 45-54-moddalar);
  • siyosiy (30-33-moddalar);
  • iqtisodiy (34-37-moddalarning 1,2,4-qismlari);
  • ijtimoiy (37-modda, 3.5, 38-41-qismlar);
  • madaniy (43, 44-moddalar).

Xalqaro hujjatlar

  • Fond mavjud tizim inson huquqlari va erkinliklari hisoblanadi Inson huquqlari to'g'risidagi xalqaro bill (Inson huquqlari xartiyasi) = 1) Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi(1948 yil 10 dekabr) + 2) Xalqaro pakt Iqtisodiy, ijtimoiy va madaniy huquqlar to'g'risida (1966) + 3) Xalqaro pakt Fuqarolik va siyosiy huquqlar to'g'risida (1966) + 4) ixtiyoriy protokol oxirgi paktga (1966) + 5) ikkinchi qo'shimcha Protokol bekor qilishga qaratilgan o'lim jazosi (1989).

Boliviya); 2) Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasida aks ettirilgan inson huquqlari mutlaqo minimal, ular ijtimoiy hayotning murakkab muammolarini hal qilishga yordam bermaydi; 3) inson huquqlari mafkurasidan G‘arb davlatlari boshqa davlatlarning ichki ishlariga aralashish uchun foydalaniladi; "kenglik = "640"

1) Inson Umumjahon deklaratsiyasining qoidalari uzoq vaqtdan beri mavjud og'iz joylar, oddiy o'lik haqiqatlar to'plamiga aylandi. Bizga yangi yashash huquqlari kerak(masalan, och qolmaslik huquqi, odamlarning atom stansiyalari va yadro qurollarini nazorat qilish huquqi, televidenie kabi jamoatchilik fikriga ta'sir qilishning kuchli vositasi ustidan kollektiv nazorat qilish huquqi, chuchuk suvga bo'lgan huquq - Boliviya); 2) Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasida aks ettirilgan inson huquqlari mutlaqo minimal, ular ijtimoiy hayotning murakkab muammolarini hal qilishga yordam bermaydi; 3) inson huquqlari mafkurasidan G‘arb davlatlari boshqa davlatlarning ichki ishlariga aralashish uchun foydalaniladi;


Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasini tanqid qilish

  • 4) inson huquqlari instituti hozirgi kapitalistik jamiyatning mavjud siyosiy va iqtisodiy tizimini abadiylashtirishga qaratilgan; 5) inson huquqlari mafkurasi adolatsiz rejimlarga qarshi isyon ko'tarish huquqini inkor etadi; 6) inson huquqlari mafkurasi bir qator hollarda diniy dalillarga zid keladi: inson o'z huquqlari uchun Xudo oldida sudga murojaat qilish huquqiga ega emas, shaxs huquqlarini siyosiy tushunish erkinlikni mas'uliyat sifatida tushunishga zid keladi. Xudo oldida. 7) inqiroz davrida hokimiyat va jamiyatning davlat manfaatlari yuqori bo'ladi bevosita huquqlar shaxs.

Xalqaro jinoyatlar va

huquqbuzarliklar.

Xalqaro jinoyatlarning turlari.

  • tajovuzkor urushni boshlash yoki olib borishga qaratilgan harakatlar;
  • harbiy jinoyatlar (bosib olingan hududlarda tinch aholini, garovga olinganlarni, harbiy asirlarni o'ldirish va qiynoqlarga solish, aholi punktlarini ma'nosiz vayron qilish);
  • insoniyatga qarshi jinoyatlar.

Xalqaro jinoiy tribunal(Gaaga) 1993 yilda Birlashgan Millatlar Tashkiloti Xavfsizlik Kengashining qarori bilan sobiq Yugoslaviya hududida inson huquqlarini jinoiy buzganlik uchun aybdorlarni jinoiy javobgarlikka tortish uchun tashkil etilgan.

Miloshevichning sud jarayoni. Yugoslaviya savoli. Kim aybdor?


Nazorat savollari

  • Xalqaro gumanitar huquq deganda nima tushuniladi?
  • Qadim zamonlarda qanday jangovar harakatlar va dushmanga munosabat normalari o‘z aksini topgan? Sizningcha, bu normalar axloqiy normalarmi yoki huquqiy normalarmi?
  • Gumanitar huquqqa kimning asarlari asos solgan va u kimlarning asarlarida keyingi nazariy rivojlanishni topgan?
  • Xalqaro gumanitar huquqning shakllanishiga qanday voqealar turtki bo'lgan va uning shakllanishiga kimlar sabab bo'lgan?
  • 1864 yil Jeneva konferensiyasida qanday hujjatlar va qarorlar qabul qilingan?
  • Birinchi va Ikkinchi jahon urushlari voqealari xalqaro gumanitar huquqning rivojlanishiga qanday ta'sir ko'rsatdi?
  • Zamonaviy xalqaro gumanitar huquqning manbalari qanday hujjatlar?
  • Xalqaro gumanitar huquq inson huquqlarini qanday himoya qiladi?

aks ettirish

  • Siz nimani o'rgandingiz?
  • Qanaqasiga?
  • Siz nimani o'rgandingiz?
  • Qanday qiyinchiliklarni boshdan kechirdingiz?
  • Dars qiziqarli bo'ldimi?

Adabiyot:

  • Huquq: 11-sinf o'quvchilari uchun darslik. umumiy ta'lim muassasalari: profil darajasi / L.N.Bogolyubov, E.A.Lukasheva, A.I.Matveev va boshqalar. ; tomonidan tahrirlangan L.N.Bogolyubova. – M.: Ta’lim, 2013 yil
  • Baranov P. A., Shevchenko S. V.: Ijtimoiy fanlar. 50 tipik variantlar Yagona davlat imtihoniga tayyorgarlik ko'rish uchun imtihon hujjatlari. - M.: AST, Astrel, 2009 yil
  • Baranov P.A. Ijtimoiy fanlar: Yagona davlat imtihoniga tayyorgarlik ko'rish uchun ekspress repetitor: "Huquq" / P.A. Baranov, A.V. Vorontsov. - M.: ACT: Astrel, 2009 yil.
  • Sxemalar albomi: Qo'llanma/ Ed. Professor I.A. Eremicheva. - M.: INFRA-M, 2002. - 223 b. - ("Oliy ta'lim" seriyasi).
  • http://cxemo. RF
  • Pavlova A.V., Tver viloyati, Vishniy Volochok, 12-sonli shahar byudjet ta'lim muassasasi tarix o'qituvchisi, http :// infourok.ru /

Shablon dizayni uchun illyustratsiyalar manbalari:

  • http:// anticrisis.ucoz.ru /CB012045.JPG
  • http:// shkolazhizni.ru / img / kontent /i47/47352_or.jpg

Tegishli nashrlar