Преференциален консултант. Ветерани. Пенсионери. Хора с увреждания. деца. семейство. Новини

Развитие на урока: международна защита на правата на човека. Международна защита на правата на човека. Анализ на типична тренировъчна задача

Тема: "Международна защита на правата на човека"

Цели на урока:

1. Обърнете внимание на последиците от прекомерното насилие по време на въоръжени конфликти, насърчавайте разбирането на учениците за необходимостта от регулиране на поведението на участниците във въоръжен конфликт, като използвате нормите на международното хуманитарно право и насърчавайте формирането на такива личностни качества като състрадание и зачитане на човешкото достойнство.

2. Да помогне на студентите да придобият знания за основните принципи и разпоредби на международното хуманитарно право.

3. Продължете да развивате уменията за анализиране на източници и предложени образователни ситуации, сравняване на факти, изграждане на доказателства, правене на заключения, интерпретиране на статистически материали, интегриране на знания и прилагането им за обяснение на явления, случващи се в света около нас.

учебник: „Обществени науки” (основно ниво) за 11 клас, под редакцията на Л. Н. Боголюбов, издателство М: „Просвещение”, 2006 г.

Основни понятия:

Международен хуманитарно право; жертви на въоръжени конфликти; международни и немеждународни въоръжени конфликти; лица, които не участват пряко във военни действия, лица, които са престанали да участват във военни действия

ПЛАН НА УРОКА

1. Жестокото лице на войната.

2. Същност на международното хуманитарно право.

3. Международна защитаправата на човека.

ХОД НА УРОКА

Днес изучаваме темата: „Международна защита на правата на човека“. Война...Когато воюващите страни не могат или не искат да преодолеят различията чрез мирни преговори, те се обръщат към оръжието. И тогава хората стават участници или свидетели на драматични събития.

Световната общност навлиза в третото хилядолетие. За съжаление, тя не се отърва от тежкото наследство от миналите векове - въоръжените конфликти. Пътят към всеобщия мир е дълъг и труден. И ако мирът не може да бъде постигнат за една нощ, тогава трябва да се положат всички усилия за намаляване на страданията на хората, донесени от войната. Един от основните механизми за ограничаване на жестокостта на въоръжените конфликти е регулирането на поведението на участниците в тях с помощта на нормите на международното хуманитарно право.

Както знаете, ООН възникна в отговор на агресията срещу човечеството .

1. Жестокото лице на войната.

Възникна необходимост от насърчаване и развитие на зачитането на правата на човека и основните свободи.
Спомнете си определението за "война" -...

От какво се интересувате, за какво бихте искали да научите повече?

Учениците задават въпроси:

Кой участва? Какви оръжия могат да се използват? Какво отношение трябва да има към военните (хора с оръжие), цивилни, медицински персонал, военни съоръжения, ранени, военнопленници.

Речник

ВОЕННОПЛЕНИЦИ - участници във военни действия, заловени от врага по време на международен въоръжен конфликт.

ЦИВИЛНИ - лица, които не са членове на въоръжените сили.

ЖЕРТВИ НА ВОЙНАТА – ранени, болни, военнопленници.

ЛИЦА, КОИТО НЕ УЧАСТВАТ ПРЯКО ВЪВ ВОЕННИ ДЕЙСТВИЯ - медицински персонал, цивилни, религиозен персонал.

ВОЕНЕН ОБЕКТ - обект, който поради своето местоположение, предназначение, използване има ефективен принос за военните действия (военен завод, жп гара, летище).

КОНВЕНЦИЯТА е международно споразумение, договор по определен въпрос, който има задължителна сила за тези държави, които са се присъединили към него. Международно хуманитарно право

е набор от правни норми, основани на принципите на хуманността и насочени към ограничаване на използването на сила във въоръжени конфликти.

Учениците са помолени да оцветят ленти хартия с цвета, който според тях най-точно представя цветовете на войната. След това учениците определят кои цветове са доминиращи и какво предават. След това назовават думи, които отразяват същността на войната (учителят записва тези думи на дъската).

Можете да поискате примери от курса по история и медийни материали, които показват тежестта на войната.

Запознаване със статистически данни (развитието на военното изкуство и оръжията и връзката с увеличаването на броя на загиналите във всяка следваща война).Заключение на тази част от урока:

Във всички времена въоръжените конфликти са причинявали страдание на човечеството. Войната винаги е трагедия и осъзнавайки това, човечеството винаги се е стремяло да намери начини за смекчаване на бедствията, причинени от войната.

2. Същност на международното хуманитарно право.

Студентска дейност: поставяне на проблема за съвместимостта на понятията „война“ и „закон“. Изказване на И. Кант за размисъл: „Законът на нациите по време на военни операции е най-деликатният проблем, който можете да си представите. Как можете да създавате закони, които да управляват ситуация, която по самото си естество не позволява закони?“

След като запишете определенията, поставете задачата „Защо този клон на правото (МЧП) получи точно това име?“

Обсъждане на разликите между МХП и международните права на човека (напр. Декларация за правата на човека).

Заключение на тази част от урока: МХП има за цел да регулира поведението на участниците във въоръжени конфликти с цел смекчаване на последиците от тези конфликти.

3. Международна защита на правата на човека.

Работа в групи. Класът е разделен на три групи. Работата се извършва поетапно.

Етап 1. Задание на групи: без да се позовавате на източници, формулирайтеправни разпоредби

, защита на правата и свободата на човека чрез ООН (група 1), Европейската регионална система за защита на правата на човека (група 2) и Европейския съд по правата на човека (група 3). Запишете го в бележника си.

Етап 2. Учителят кани групите да намерят подходящи източници в Интернет (Европейска система за защита на човека, Международни престъпления, Женевска конференция).

Етап 3. Учениците сравняват разпоредби за защита на правата на човека, самостоятелно разработени и копирани от източника.

Етап 4. Представете резултатите от работата пред класа.

Етап 5. Първоначална проверка на резултатите от работата.Основни идеи на темата.

Помислете за епиграфа за изучавания материал.

Нека обсъдим кой от предложените епиграфи отговаря на изучаваната тема.

"По-лесно е да запалиш една малка свещ, отколкото да проклинаш тъмнината."

„Ако искаш мир, следвай справедливостта“

„Войната е незаздравяваща рана, която получи светът“

„Трябва да сме роби на закона, за да бъдем свободни“

Информация за домашните.

Помислете върху въпроса: „Смятате ли, че е уместно учениците да се запознаят с МХП?“ Обосновете своята гледна точка.

Отражение

В края на урока можете да поканите учениците да продължат следните фрази, например „Научих в клас .....“, „Бях изненадан, че .....“, „Струва ми се . ....”.

Както знаете, правата и свободите на човека се защитават от държавата. Но има и специална система за защита на правата на международно ниво. Нека разберем какво представлява международната защита на правата на човека и как се прилага.

Произход на международната защита на правата на човека

В различни исторически епохи правата и свободите на човека са претърпели промени. Освен това до началото на ХХ век този въпрос се регулира изключително вътре в държавите, без да излиза извън техните граници. Необходимостта от създаване на междунарзащитата на правата на човека се появи по време на Втората световна война в резултат на победата над фашизма, чиито престъпления бяха насочени срещу живота на огромен брой хора. Жестокостта, с която бяха извършени, и техният мащаб принудиха човечеството да се замисли върху проблема за предотвратяване на подобни ситуации в бъдеще.

През 1945 г. възниква Организацията на обединените нации. Целта му беше да организира сътрудничеството между страните, включително по въпросите на защитата на правата на човека.

ООН

Нека разгледаме механизмите за гарантиране на човешките права чрез ООН.

ООН се състои от редица органи, които включват: Съвет за сигурност, Генерална асамблея и др. Те създават различни препоръки и проекти, подготвят и провеждат конференции, а също така могат да провеждат изследвания или да оказват помощ на държавите.

Международни документи

ООН функционира въз основа на Хартата, която разяснява нейните правомощия и други аспекти, свързани с нейната дейност.

ТОП 4 статиикоито четат заедно с това

Основният документ, установяващ защитата на правата и свободите на човека, е Международният бил за правата на човека. Той включва няколко споразумения.
Нека изброим някои от тях:

  • Всеобща декларация за правата на човека;
  • Международен пакт за икономически, социални и културни права;
  • Международен пакт за граждански и политически права.

Нека поговорим накратко за международните пактове за защита на правата на човека. Тези документи се основават на един единствен принцип: съвременното общество се основава на индивидуалната свобода, която може да бъде осигурена само когато се създадат условия, при които всеки човек може да се ползва от социални, икономически, политически и културни права.

има международни организации, имаща регионален характер. Например Съветът на Европа, действащ въз основа на Европейската конвенция за защита на правата на човека и основните свободи. В рамките на тази организация има Европейски съди Комитета на министрите на Съвета на Европа. Решенията, които взимат, са насочени към регулиране на отношенията между хората, които са граждани на страни членки на Европейския съюз.

Какво научихме?

Една от характеристиките на съвременното общество е наличието на международна правна система за защита на правата на човека, която действа наред с държавните правни системи. Той е предназначен да поддържа реда, защитава общопризнати права, създават норми, които отговарят на промените в социалния живот.

Тест по темата

Оценка на доклада

Средна оценка: 4.3. Общо получени оценки: 118.

Тема: "Международна защита на правата на човека“.

Темата отговаря на формулировката съгл учебна програмаи тематично планиране (2 часа).

Учебник.Точно 10-11 клас. Редактирано от L.N. Боголюбова, Е.А. Лукашева, А.И. Матвеева М., „Просвещение”, 2013 г.

Цели на урока:

Образователни:затвърди знанията за правен статутличности в руската федерация и форма юридическа компетентностгимназисти по отношение на защитата на основните права и свободи на личността, да формират представа за Всеобщата декларация за правата на човека, да разкрият нейния смисъл

Образователни:формиране на гражданска позиция, уважително отношение на учениците към правата и свободите на човека, международни документи. Развийте независимо мислене,
да ви помогне да създадете свои собствени идеи и да ги формулирате лични нагласивъз основа на модерни правасоциални и морални ценности на обществото; допринасят за развитието на компетентностите на учениците за защита на правата, свободите и законни интересиличност и законосъобразно осъществяване на техните гражданска позиция.

Развитие:развиват способността да проследяват причинно-следствените връзки, да използват различни източници на информация, да решават проблемни задачи, да анализират, да правят изводи, да развиват критично мислене, да водят диалог и да аргументират своята позиция, да обясняват значението на Всеобщата декларация за човека Права за развитие на демокрацията и подобряване на правната система на страните по света.

Цели на урока:

    Да се ​​гарантира, че учениците разбират основните понятия, заложени във Всеобщата декларация за правата на човека

    Продължете да възпитавате учениците в гражданство, патриотизъм, уважение към закона, социалните и правни норми.

    Епиграфи към урока:

    Законът съществува в полза на човечеството. латинска поговорка.

    Гражданинът е в същото отношение към държавата, както морякът на кораб към останалата част от екипажа. Безопасното корабоплаване е целта, към която се стремят всички моряци колективно и всеки поотделно. Аристотел.

    Равенството на правата не означава, че всички се ползват от тях, а че те са предоставени на всички. Сенека.

    Законът е всичко, което е вярно и справедливо. Хюго.

    Всички правни идеи в съзнанието на всяка отделна нация ще получат уникално оцветяване и свой собствен нюанс. Кистяковски Б.А.

Тип урок:Комбиниран. Изучаване на нов материал с първична консолидация.

технология:критично мислене.

Формат на урока:практически урок.

Методи:частично търсене, проучване.

Техники:индивидуален, групов
Оборудване на урока:Компютър с достъп до Интернет, текст на Всеобщата декларация за правата на човека, раздавателни материали.

Стъпки на урока:

    Организационни.

Определяне на целите и задачите на урока,

Определяне на методи за организиране на работата на учениците на следващите етапи от урока.

    Анкета на учениците по зададения у дома материал.

    Учене на нов материал.

    Затвърдяване на нов материал.

    домашна работа.

Проблемът с човешките права винаги е вълнувал хората. И това е разбираемо: мислейки за правото, за юридически закони- означава да мислиш за щастие, свобода, справедливост. В днешно време хората все повече се чувстват граждани не само на своята държава, но и на цялата планета Земя – нашата. обща къща. възникна юридически документи, адресирана до цялото човечество, групирана в две групи: Международната харта за правата на човека и Международното хуманитарно право. По време на урока предлагам да разгледаме подробно един правен документ: Всеобщата декларация за правата на човека.

Нека заедно формулираме целите на днешния урок.

Ученици.

Да се ​​формира представа за Всеобщата декларация за правата на човека, да се разкрие нейното значение.

Какви проблеми трябва да решим?

Ученици.

Запознайте се с Всеобщата декларация за правата на човека.

Определете значението на този документ за гражданите на нашата страна и за нас лично.

Обръщам внимание на епиграфите на днешния урок; те ще бъдат на слайда по време на урока. На етапа на размисъл на урока ще ви помоля да изразите отношението си към едно от твърденията въз основа на материала, изучен днес.

Какви могат да бъдат нашите помощници при изучаване на нов материал?

Ученици.

Текст на Всеобщата декларация за правата на човека,

Нашите знания за правните документи в нашата страна,

Интернет ресурси,

Познаване на понятийния апарат на темата.

Нека се обърнем към последния помощник. На бюрата ви има задача No1, която съдържа две тестови задачи, за което ви се дават 2 минути за изпълнение.

1. Свържете понятията и техните определения.

1) Задължение

а) защитена от държавата легализирана възможност за извършване на дейност

2) Човешка свобода

б) действие, възложено на някого и безусловно за изпълнение

3) Право на човека

в) това е липсата на каквито и да било ограничения или ограничения в нещо (дейност, поведение).

(ОТГОВОР: 1 – 6, 2 – в, 3 – а.)

2. Съвпадение на дати и събития.

а) Всеобща декларация за правата на човека

б) Конституция на Русия

в) Декларация за правата на детето.

(ОТГОВОР: 1 – в, 2 – б, 3 – а.)

Ученикът, който първи изпълни правилно задачата, получава отлична оценка.

Започваме нашето запознаване с документа, който постави основите на нова, демократична система, възроди гордата концепция за гражданин и отвори историята на съвременните човешки права и свободи. Нека започваме систория на създаването на Всеобщата декларация за правата на човека.

Ученикът (получил предварително задача за напреднали).

След края на Втората световна война мнозина по света осъзнаха, че ако човешките права, чест и достойнство се преследват в отделни държави, целият свят лесно може да бъде въвлечен в кървав конфликт. Диктатурата, тоталитарните режими не се задоволяват с потискането на несъгласието вътре в страната, те се нуждаят от послушни сателити на световната сцена.

Страните победителки, заедно с други държави, създадоха Организацията на обединените нации (ООН), хартата на която гласи, че народите на Обединените нации са решени да „подновят вярата в основните човешки права, в достойнството и ценността на човешката личност , в равните права на мъжете и жените и в равните права на големи и малки нации..."

ООН прие редица документи по важни въпросиживота на народите и отделните хора. Най-важният от тези документи е Всеобщата декларация за правата на човека, приета от Общото събрание на ООН на 10 декември 1948 г.

За първи път в историята на човечеството са формулирани и препоръчани за прилагане във всички страни основни човешки права и свободи, които в целия свят се считат за стандарти и модели за съответните национални юридически документи, например раздели от конституции относно правата на гражданите.

В съответствие със съдържанието на Всеобщата декларация на ООН за правата на човека са приети много правни документи за защита на правата и свободите на човека. В колекцията международни договориза правата на човека, публикуван от ООН през 1989 г., около седемдесет договора за правата и свободите на човека. Техният състав постоянно се актуализира.

Продължаваме да работим. На бюрата ви има задача No2, която е с групов характер, затова са посочени имената на учениците от вашата група. Имате 15 минути за изпълнение на задачата.

Информация за групи и задачи.

Номер на групата

Брой ученици

бележка

Подгответе презентация на тема: „Лексика на урока“.

Понятия: декларация, харта, пакт, конвенция, презумпция за невиновност , естествено право, позитивно право.

Използвайте печатни източници и онлайн ресурси.

Един човек от групата прави презентация.

Проведете експресно проучване в 10-11 клас на тема: „Международни правни документи, тяхната роля в Русия“

Анкетата съдържа 3 въпроса, предварително подготвени от групата.

Един човек от групата анализира анкетата.

Самостоятелна работаучениците да изучават 1-5 членове от съдържанието на Всеобщата декларация за правата на човека.

Определете името на групата права, залегнали в посочените членове, избройте правата. Посочете правата, залегнали в Конституцията на Руската федерация.

Двама души говорят от групата.

Самостоятелна работа на учениците за изучаване на съдържанието на 6-10 членове от Всеобщата декларация за правата на човека.

Самостоятелна работа на учениците за изучаване на съдържанието на членове 11-15 от Всеобщата декларация за правата на човека.

Определете името на групата права, залегнали в посочените членове, избройте правата. Посочете правата, залегнали в Конституцията на Руската федерация. Двама души говорят от групата.

Самостоятелна работа на учениците за изучаване на съдържанието на 16-20 членове от Всеобщата декларация за правата на човека.

Определете името на групата права, залегнали в посочените членове, избройте правата. Посочете правата, залегнали в Конституцията на Руската федерация. Двама души говорят от групата.

Самостоятелна работа на учениците за изучаване на съдържанието на 21-26 от Всеобщата декларация за правата на човека.

Определете името на групата права, залегнали в посочените членове, избройте правата. Посочете правата, залегнали в Конституцията на Руската федерация. Двама души говорят от групата.

Самостоятелна работа на учениците за изучаване на съдържанието на 27-30 от Всеобщата декларация за правата на човека

Определете името на групата права, залегнали в посочените членове, избройте правата. Посочете правата, залегнали в Конституцията на Руската федерация. Двама души говорят от групата.

Напишете 2 синквина на тема “Права на човека”.

Представете първия синхрон в началото на запознаването с резултатите от работата на групите, втория в края. Когато работите с втория, използвайте текста на Всеобщата декларация за правата на човека.

Запознаваме се с резултатите от работата по групи.

Дума към група № 9. Учениците представят класа на синквин №1.

(вдясно, 11 клас,

ниво на профил)

Урок No 50-52

Международна защита на правата на човека

jus gentium “= право на народите ( от латински, римско право )

Д.З.: § 24, ?? (стр.229), задачи (стр.229-230)

/задача №3 е задължителна/

© ИИ Колмаков


Цели на урока

  • шоу особености на уредбата на международното хуманитарно право;
  • сигурен умения прилагат познания по международното хуманитарно право при анализиране на конкретни ситуации;
  • развиват умения обосновете избора си на отговор.
  • възпитавамкомпетентно осъзнаване на отговорността на лицата и юридически лицаза нарушения на международното хуманитарно право.

Универсални учебни дейности

  • знам/разбирам:
  • общи правила за прилагане на правото;
  • органи и методи за международноправна защита на правата на човека.

Концепции, идеи

  • принципи на МХП (международно хуманитарно право);
  • Хагско право;
  • нарушение на нормите на МХП;
  • човешките права;
  • военно право;
  • воюващи и невоюващи;
  • декларация, конвенция, пакт, споразумение, договор

Учене на нов материал

  • Правата на човека като клон на модерното международно право.
  • Международни документи по правата на човека.
  • Защита на правата на човека в мирно време.

Правата на човека като клон на модерното

международно право

(закон за войната, закон за въоръжените сили

конфликти) - набор от международни правни норми и принципи, уреждащи защитата на жертвите на войната, както и ограничаване на методите и средствата за водене на война.

КОНВЕНЦИЯТА е международно споразумение, договор по определен въпрос, който има задължителна сила за тези държави, които са се присъединили към него.

е клон на международното право и представлява набор от правни норми, основани на принципите на хуманността и насочени към ограничаване на последиците от въоръжените конфликти.


Статус лицавраждуващи страни

Бойци:

Невоюващи:

  • интендантски състав;
  • медицински персонал;
  • военни и граждански
  • персонал

духовенство;

въоръжени сили;

  • скаути;
  • военни инструктори
  • сили за гражданска защита;
  • военни и акредитирани

и съветници;

журналисти;

  • партизани;
  • милиции и части
  • военни адвокати;
  • Охрана на персонала

самозащита;

културни ценности

  • екипажи на граждански кораби

флота и авиацията

Към основното предмети включват законни участници във военен конфликт: държави, „комбатант” (борец), „некомбатант” („защитено лице”), чийто статут се определя от Женевските конвенции и допълнителните протоколи към тях.

Военнопленници- участници във военни действия, заловени от врага по време на международен въоръжен конфликт


Международни източници хуманитарно право (МХП).

Основен източници на международното хуманитарно право които прилагат тези принципи под формата на специфични разпоредби, изисквания и стандарти са: - Петербургска декларация относно премахването на използването на експлозивни и запалителни патрони 1868 G.; - Хагска конвенция относно законите и обичаите на сухопътната война 1907 G.; - Женевски протокол относно забраната за използване на задушливи, отровни или подобни газове и бактериологични оръжия по време на война 1925 G.; - Женевска конвенция за подобряване на съдбата на ранените, болните и претърпелите корабокрушение членове на въоръжените сили на море, 1949 G.; - Женевска конвенция за подобряване на съдбата на ранените и болните в действащите армии 1949 G.; - Женевска конвенция относно отношението към военнопленниците 1949 G.; - Женевска конвенция относно защитата на цивилните по време на война 1949 G.; - Допълнителни протоколи I, II 1977 г g Женевски конвенции от 1949 г г. относно защитата на жертвите на войната; - Хагска конвенция относно опазването на културните ценности 1954 G.; - конвенцияотносно забраната за разработване, производство и складиране на бактериологични (биологични) и токсични оръжия и тяхното унищожаване 1972 G.; - конвенция относно забраната за разработване, производство и използване на химически оръжия 1993 G.; - Конвенция за забрана на употребата на определени конвенционални оръжия от 1981 г. и нейните I, II, III протоколи .


Разликата между нормите на Гражданския граждански кодекс и нормите на Всеобщата декларация за правата на човека

Правила на международното хуманитарно право (МХП)

Стандарти на Всеобщата декларация за правата на човека

във военно време ;

- регулират отношенията с врага;

- прилагайте по време на периоди въоръжени конфликти;

- при никакви обстоятелства не допускайте отклонения от разпоредбите на Националния граждански кодекс;

- насочени към защита правата на човека V мирно време ;

- могат да бъдат ограничени при извънредно положение;

-

- защитава правата на човека;


От историята на възникване

международно хуманитарно право

  • Основоположник на науката за международното право Хуго Гроций в книгата си "За закона на войната"(1625), изхождайки от факта, че всяка държава има право да води войни, които той разделя на справедливи и несправедливи.

Той вярваше, че във всяка война насилието трябва да има своите граници и е позволено само за постигане на победа, докато животът на цивилното население трябва да бъде защитен. Хагските конференции 1899, 1907 г


От историята на възникване

международно хуманитарно право

Хуго Гроций Последовател на теориятаХуго Гроций , развита и обоснованаправни норми

провеждане на военни действия.

В своята работа „За социалния договор“ той изрази идеята, че войниците, които оставят оръжие, престават да бъдат врагове и стават просто хора, чийто живот не е позволено да бъде отнет от никого.

(1712-1778)

Жан-Жак Русо

френски писател,


мислител, композитор МХП не разглежда законността на въоръжените конфликти и не се занимава с контрола на въоръжените сили. Задачата на МЧП


– ограничения и забрани за определени видове оръжия и боеприпаси.

Какво представляват човешките права? Концепцията за правата на човека е една от най-противоречивите в.

правна наукаПравата на човека – това са нормативно формализирани (т.е. представени под формата на ясно дефинирани норми) характеристики на битието на човека, които изразяват неговата свобода и санеобходимо условие

живота й, отношенията й с другите хора, с обществото, с държавата. 1) Споредтеория на естественото право Правата на човека са права, присъщи на самата природа на човека, без които той не може да съществува. Правата на човека му принадлежат от раждането и не зависят от тяхното признаване от държавата. Държавата може само да ги консолидира, гарантира или ограничи. 2) Поддръжниципозитивистка концепция


Правозащитниците смятат, че правата и свободите са установени от волята на държавата и произтичат от нея. Държавата е тази, която определя списъка и съдържанието на правата, които предоставя на своите граждани.

  • Класификация на правата на човека : според формата на закрепване основни и други права.Основен
  • – това са правата, които са гарантирани от конституциите на държавите и международните правни документи. : 1) по съдържание: право на живот, свобода, лична неприкосновеност, защита на достойнството, право на неприкосновеност поверителности жилище, свобода на избор на националност и език на общуване, свобода на съвестта (правото да се изповядва религия или да не се изповядва никаква), свобода на движение и избор на място на пребиваване. 2) политически: право на сдружаване, право на митинги и демонстрации, шествия, право на участие в управлението на държавните дела. За разлика от личните права, политическите права не са насочени към осигуряване на независимост на човека, а към неговото проявление като активен участник в политическия процес.

Правозащитниците смятат, че правата и свободите са установени от волята на държавата и произтичат от нея. Държавата е тази, която определя списъка и съдържанието на правата, които предоставя на своите граждани.


Правозащитниците смятат, че правата и свободите са установени от волята на държавата и произтичат от нея. Държавата е тази, която определя списъка и съдържанието на правата, които предоставя на своите граждани.

по време на възникване

  • Първо поколение - граждански и политически права.
  • Второ поколениевключва социални и икономически права, чиято консолидация в конституции и закони е най развитите странидатира от началото на 20 век. Те често се наричат ​​въображаеми, тъй като прилагането им трябва да наруши правата на първото поколение (правото на почивка на гражданите ограничава свободата на предприемачеството).
  • Трето поколениесе наричат ​​права на народите (правото на народа на самоопределение до отделянето и образуването на независима държава, правото на достойно съществуване и правото на развитие на народа). Представата за тях се утвърждава в правната наука и международната правна практика през втората половина на 20 век.



Правозащитниците смятат, че правата и свободите са установени от волята на държавата и произтичат от нея. Държавата е тази, която определя списъка и съдържанието на правата, които предоставя на своите граждани.

4) по начин на съществуване и отражение : естествени праваправа, които принадлежат на човек от раждането, и положителни права, установени от държавата.

5) по набор от предмети :

А ) индивидуални (права, принадлежащи на физически лица);

b) колективни (права, притежавани и упражнявани от група лица, съществуващи като общност: индивиди, потребители, непълнолетни, бежанци).


Правата на човека в конституцията на руската федерация

  • лични (граждански) права (чл. 19-29, 45-54);
  • политически (чл. 30-33);
  • икономически (членове 34-37, части 1,2,4);
  • социални (член 37, части 3.5, 38-41);
  • културни (чл. 43, 44).

Международни документи

  • Фондация съществуваща системаправата и свободите на човека е Международен бил за правата на човека (Харта за правата на човека) = 1) Всеобща декларация за правата на човека(10 декември 1948 г.) + 2) Международен пактотносно икономическите, социалните и културните права (1966) + 3) Международен пактза граждански и политически права (1966) + 4) незадължителен протоколкъм последния пакт (1966) + 5) втори доп протоколнасочени към премахване смъртно наказание (1989).

Боливия); 2) правата на човека, отразени във Всеобщата декларация за правата на човека, са абсолютно минимални, те не допринасят за решаването на сложни проблеми на социалния живот; 3) идеологията на правата на човека се използва от западните страни за намеса във вътрешните работи на други държави; "ширина="640"

1) разпоредбите на Всеобщата декларация за човека отдавна съществуват устата области, превърнати в колекция от банални мъртви истини. Имаме нужда от нови права на живот(като правото да не гладуват, правото на хората да контролират ядрените станции и ядрените оръжия, правото на колективен контрол върху такова мощно средство за влияние върху общественото мнение като телевизията, правото на прясна вода– Боливия);


2) правата на човека, отразени във Всеобщата декларация за правата на човека, са абсолютно минимални, те не допринасят за решаването на сложни проблеми на социалния живот;


7) по време на криза държавните интереси на властта и обществото са по-високи

преки права

физическо лице.

  • Международни престъпления и
  • престъпления.
  • Видове международни престъпления.

действия, насочени към разгръщане или водене на агресивна война;(Хага) е създадена през 1993 г. с решение на Съвета за сигурност на ООН за преследване на лица, отговорни за престъпни нарушения на човешките права на територията на бивша Югославия.

Процесът на Милошевич. югославски въпрос. Кой е виновен?


Въпроси за сигурност

  • Какво се разбира под международно хуманитарно право?
  • Какви норми на война и отношение към врага са били отразени в древността? Смятате ли, че тези норми са били морални норми или правни норми?
  • Чии трудове полагат основите на хуманитарното право и в чии трудове то намира по-нататъшно теоретично развитие?
  • Кои събития бяха тласък за формирането на международното хуманитарно право и кой стои в началото на неговото формиране?
  • Какви документи и решения бяха приети на Женевската конференция от 1864 г.?
  • Как събитията от Първата и Втората световна война повлияха на развитието на международното хуманитарно право?
  • Кои документи са източници на съвременното международно хуманитарно право?
  • Как международното хуманитарно право защитава правата на човека?

отражение

  • какво научи
  • По какъв начин?
  • Какво научихте?
  • Какви трудности изпитахте?
  • Интересен ли беше урокът?

Литература:

  • Право: учебник за 11 клас. общообразователни институции: профилно ниво / L.N.Bogolyubov, E.A.Lukasheva, A.I.Matveev и др. ; редактиран от Л. Н. Боголюбова. – М.: Образование, 2013
  • Баранов П. А., Шевченко С. В.: Социални науки. 50 типични опцииизпитни работи за подготовка за Единния държавен изпит. – М.: АСТ, Астрел, 2009
  • Баранов П.А. Социални науки: Експресен преподавател за подготовка за Единен държавен изпит: „Право“ / P.A. Баранов, А.В. Воронцов. - М .: ACT: Астрел, 2009.
  • Албум със схеми: Урок/ Ед. Професор I.A. Еремичева. - М.: ИНФРА-М, 2002. - 223 с. - (Поредица “Висше образование”).
  • http://cxemo. RF
  • Павлова А.В., учител по история, Общинска бюджетна образователна институция Средно училище № 12, Вишни Волочок, Тверска област, http :// infourok.ru /

Източници на илюстрации за дизайн на шаблони:

  • http:// anticrisis.ucoz.ru /CB012045.JPG
  • http:// shkolazhizni.ru / img / съдържание /i47/47352_or.jpg


Свързани публикации